Teknoloji

Veri ihlallerinin perde arkasında yer alan 9 gerçek

Kişisel verilerin toplanması, işlenmesi ve her şeyden önce korunması, şirketlerin ve bireylerin güvenliği için önemli adımlardır. Siber güvenlik farkındalığı artarken çeşitli faktörlerin veri ihlallerini tetiklediğini kaydeden siber güvenlik uzmanı Serap Günal, veri ihlalleri hakkında bilmeniz gerekenleri 9 adımda sıralıyor.

2. Zayıf parolalar, veri hırsızlığının bir numaralı nedenidir. Güçlü bir parolaya sahip olmanın önemi oldukça açık olsa da, kırılması kolay parolalar veri hırsızlığının en yaygın nedenlerinden biri olmaya devam ediyor. Günal, veri ihlallerinin %80’inin zayıf parolalardan kaynaklandığını belirtiyor ve parolaların düzenli olarak değiştirilerek alışkanlık haline getirilmesi gerektiğini söylüyor.

Kişisel verilerin korunması kişi ve kurumlar için merkezi bir öneme sahiptir. Hayatın birçok alanında sorunlara neden olan veri ihlalleri ve siber güvenlik konusundaki farkındalık arttıkça, kötü amaçlı yazılım saldırıları ve insan yapımı hatalar veri ihlallerini davet etmeye devam ediyor. Veri ihlallerini önlemenin hem işletmeler hem de bireyler için son derece önemli olduğuna dikkat çeken Günal, veri ihlalleri hakkında bilinmesi gerekenleri 9 adımda sıralıyor.

Veri ihlallerinin perde arkasındaki 9 gerçek

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu