Ekonomi

JAL sermaye artırımı yapacak

JAL yetkilisi Yuichiro Kito, “Planlamamız yalnızca savunma amaçlı değil, aynı zamanda pandemi sonrası döneme hazırlık için kapsamlı bir şekilde agresif” dedi.

Japan Airlines (JAL), yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) olumsuz etkilerine karşı 300 milyar yen (2,72 milyar dolar) sermaye artışı gerçekleştirecek.

Kyodo ajansından gelen habere göre Japon şirket, Kovid-19’un havacılık sektörü üzerindeki olumsuz etkisine karşı finansal gücünü güçlendirecek.
Buna göre JAL, 300 milyar yen (2.72 milyar dolar) sermaye artırmaya karar verdi.

Bu bağlamda şirket, MUFG, Mizuho ve SMBC gibi büyük Japon bankalarının yanı sıra hükümet destekli Japonya Kalkınma Bankası’ndan (DBJ) 200 milyar yen sermaye benzeri kredi kullanacak.

JAL ayrıca tahvil ihracından 100 milyar yen sermaye artıracak.

Yeni sermayenin bir kısmı, Airbus 350 uçağının devreye alınması da dahil olmak üzere yeşil teknolojilere yatırım yapmak için kullanılacak.

JAL yetkilisi Yuichiro Kito çevrimiçi basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Finansal planlamamız yalnızca yeterli fon tutmaya yönelik savunmacı bir yaklaşım değil, aynı zamanda pandemi sonrası döneme hazırlanmak için agresif bir tutumdur.” Dedi.

Kasım 2020’de JAL, yenileme maliyetleri için halka arzlar ve pandeminin etkilerine karşı alınacak önlemler de dahil olmak üzere çeşitli yöntemlerle 180 milyar yen (1,63 milyar $) sermaye artırdı.

JAL, pandeminin seyahat endüstrisi üzerindeki etkisi nedeniyle 31 Mart 2021’de sona eren 2020 mali yılında 286,6 milyar yen (2,6 milyar $) net zarara uğradı.
Bu kayıp, 2012 mali yılından bu yana ilk satış kaybı olarak rapor edildi.

Borsada kolay alım satım ve düşük komisyonlar için buraya tıklayın

JAL sermaye artıracak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu