Ekonomi

Bursa siyahı Çin yolunda

Elizabeth’in 2010 yılında Bursa’yı ziyaret ettikten sonra alışveriş listesine aldığı İngiltere Kraliçesi II. Bursa Kara İncir, Çin pazarına güç veren şey. Tüm siyah incirleri Bursa’dan hedefleyen Çin’in bir şartı var; meyve sineğinin tamamen yok edilmesi. Bursa Büyükşehir Belediyesi İzmir’deki bir laboratuvarda yapay bir ortamda incir musallat ediliyor ve sineğin nasıl yok edileceği araştırılıyor.

Kuru ve sofralık incir üretiminde Fas, Cezayir, Mısır ve İran ile rekabet halinde olan Türkiye, aynı zamanda dünya çapında ender incir üreten ülkelerden biridir. TÜİK verilerine göre Türkiye’de 2020 yılında toplam 537.000 dekar alanda 320.000 ton incir üretilmiştir. Dünyada çok özel ve ender meyvelerden biri olan coğrafi işaretli Bursa Siyah İncir, sadece 29 bin ton 25.000 dekar alanda yetiştirildi. Kendine has rengi, tadı ve aroması nedeniyle coğrafi işaret almaya uygun olan Bursa siyah inciri, diğer incirler gibi kurutulmaz, taze olarak tüketilir. Üretim ağırlıklı olarak Osmangazi, Mudanya ve Nilüfer ilçelerinde bulunan 30’a yakın köyde yapılmaktadır. Bursa Siyah İncirlerinin yüzde 65’inden fazlası ihraç ediliyor. İncirin ağırlığı dal başına 18 liradır. Sezon ortasında hasat edilen incirler 20-22 liraya satılıyor.

Bursa Siyahı Çin yolunda

BİR DURUM VAR

Bursa Büyükşehir Belediyesi Tarım A.Ş. Genel Müdürü Semih Polat, bu yıl tarımdan 1 milyar dolar ihracat yapmak istediklerini ve Çin pazarına yönelik bir vizyona sahip olduklarını belirtti. Semih Polat, Çinli yetkililerle yaptığı ilginç anlaşmayı şöyle anlattı: “Bursalı siyahi adam Almanya, Hollanda, Belçika, Polonya, Malezya, Singapur ve Hong Kong’a seyahat ediyor. Çin pazarını zorluyoruz çünkü ürünün tamamını oraya ihraç edebiliyoruz. Çin’in tek şartı var: “Akdeniz meyve sineğini yok ettiğinize dair belge getirin” diyorlar. Bunu 3 ay düşündük.

Bursa Siyahı Çin yolunda

LABORATUVARDA YAPAY SİNEK

Bursa Siyahı Çin yolunda

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu