Ekonomi

AB’den aday ülkelerin katılım öncesi fonlarına onay

AB bütçesinden aday ülkelere yedi yıllık bir süre içinde 14,2 milyar avro katılım öncesi yardım sağlanacaktır. Reform alanlarında ilerleme kaydedilmezse, yardımın kapsamı ve yoğunluğu değiştirilebilir. Fonlar, ülke çerçevelerine göre değil, tematik önceliklere göre tahsis edilir.

Avrupa Birliği (AB) üye ülkeleri, Katılım Öncesi Mali Yardım Aracının (IPA III) üçüncü dönemi için Türkiye gibi aday ülkeler için 14,2 milyar avroluk bir bütçeyi onayladı.

Avrupa Konseyi, 2021-2027 IPA III fonlarının aday ülkeler Türkiye, Arnavutluk, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Sırbistan ile potansiyel aday ülkeler Bosna-Hersek, Kosova ve İzlanda için kesin olarak onaylandığını duyurdu.

Buna göre, AB bütçesinden 14,2 milyar avroluk katılım öncesi yardım, 7 yıllık bir süre içinde söz konusu ülkelere sunulacak.

Bu fonlar, ülkelerin AB üyeliğine yönelik gelecekteki reformları gerçekleştirmelerine yardımcı olacak.

IPA III kapsamındaki destek, performans odaklı bir yaklaşımla adil dağıtım ilkesine dayanmaktadır.

Hukukun üstünlüğü, temel haklar, demokratik kurumlar, kamu yönetimi, ekonomik kalkınma ve rekabet edebilirlik gibi alanlardaki reformlara özel önem verilecektir.
Reform alanlarında bir aksilik veya ilerleme eksikliği varsa, yardımın kapsamı ve yoğunluğu değiştirilebilir.

Fonlar, ülke çerçevelerine göre değil, tematik önceliklere göre tahsis edilir. Ülke ile ilgili fonlar, önceki döneme ait IPA fonlarında olduğu gibi tahsis edilmemektedir.

Bu aşamadan sonra söz konusu fonların Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından resmi olarak onaylanması bekleniyor.

IPA I döneminde 2007-2013 döneminde Türkiye’ye yaklaşık 4,5 milyar avro ve 2014-2020 IPA II döneminde 4,4 milyar avro tahsis edilmiştir.

Aday ülkelerin katılım öncesi fonlarının AB onayı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu