Ekonomi

15.5 milyon TL para cezası

Ocak ve Ağustos ayları arasında tartışılan 1306 dosyadan, reklam ajansı 1168’ini yasadışı buldu. Yönetim kurulu bu dönemde 20,9 milyon lira para cezası verdi. Ancak söz konusu dönemde dezenfektanlar, maskeler, kolonyalar ve yem takviyeleri en çok şikayet alan ürün grupları oldu. Söz konusu ürün gruplarına verilen toplam ceza 15,5 milyon TL’dir.

Reklam Komisyonu, bu yıl Ocak-Ağustos aylarında görüşülen 1.306 dosyadan 1.168’inin ilgili kanuna aykırı olduğunu tespit ederken, kanuna aykırı 1.168 dosyadan 928’i askıya alındı. 250 dosyada 20 milyon 891 bin 656 lira para cezası verildi. Korona salgını sırasında tıbbi malzeme, gıda ve temizlik ürünlerine olan yüksek talep nedeniyle, bilboardlara yapılan başvuruların çoğu gıda, sağlık, kozmetik ve temizlik ürünleri sektörlerine odaklandı. Dezenfektanlar, maskeler, kolonyalar ve gıda takviyeleri en çok eleştiri alan ürün grupları oldu. Ağustos ayında 721 sağlık, gıda, kozmetik ve deterjan dosyası görüşülürken, bu dosyalardan 34’ünün yasa dışı olmadığı tespit edildi. Tutarsız olduğu tespit edilen 687 dosyadan 515’i askıya alındı, 172’si 15 milyon 506 bin 333 lira para cezası ve askıya alındı. Salgın sürecinde talebin arttığı sektörlere yönelik soruşturmalar devam ederken, tüm talepler Kurul tarafından dikkatle incelenecek.

15,5 milyon TL para cezası

Bu arada indirimli satışlarda aldatmayı önlemek için bu yıl yoğun bir aksiyon programı yürütülüyor. Bakanlık, koronavirüs sürecinde artan sosyal medya reklamcılığını dikkate alarak, sosyal medya fenomenlerinin ticari reklam ve haksız iş uygulamalarına ilişkin soruşturmaya dayanak olarak “Sosyal Medya Etkileyenlerin Ticari Reklam ve Haksız İş Uygulamaları Rehberi”ni yayınladı. Söz konusu rehber, reklam yapan tüm kişi, kurum ve kuruluşlara, reklam ajanslarına, medya kuruluşlarına ve tüm kişi, kurum ve kuruluşlara ticari reklamlar ve sosyal medya fenomenlerinden gelen uygulamalar hakkında bilgi vermelidir.

AĞIRLIK HİLE

15,5 milyon TL para cezası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu